Ładowanie…

Jak rzucać z klasą – czyli po co tak naprawdę jest wieża do kości?

Wieża do kości – każda osoba, która RPG-ami pasjonuje się trochę dłużej, pewnie usłyszała ten termin; może nawet wie, czym ta tajemnicza wieża jest. Jeśli tak jest w Twoim przypadku – możesz śmiało przejść do następnej sekcji tego artykułu, gdzie wyjaśnimy jakie rodzaje wieży do kości można znaleźć i jaka będzie najlepsza dla Ciebie; jeśli nie – spokojnie, zaraz wszystkiego się dowiesz.

pporiginal_dafa06934ee9b03b665a2c6e81966a84-jpg.jpg

Czym dokładnie jest wieża do kości?

To niewielki mechanizm, który przybiera postać wieży (najczęściej) lub innego budynku, postaci lub stwora w pozycji poziomej. Zazwyczaj składa się z dwóch części, które mogą być dostosowane do własnoręcznego złożenia lub dotrzeć do Ciebie już w wersji złożonej fabrycznie.

Pierwsza, pionowa sekcja posiada otwór, do którego wrzuca się pożądaną kość lub kości. Wewnątrz niej znajdują się przekładnie, wypustki i wybrzuszenia, od których kość odbija się kiedy spada. Na samym dole pionowej sekcji znajduje się drugi otwór, przez które kości wypadają na sekcję drugą – poziomą.

Sekcja druga jest równocześnie odpowiedzialna za pomoc w utrzymaniu równowagi wieży, miejsce ukazujące wynik kości i zapobiegające ich wypadnięciu – spód otoczony jest ściankami w odpowiedniej wysokości.

Dlaczego wykorzystuje się wieże do kości?

Najczęstszy powód  – ponieważ nie pozwalają na oszukiwanie przy rzutach. Doświadczeni gracze, zwłaszcza jeśli mogą wykorzystywać własne kości, potrafią wykonać rzut, którego wartość będzie dla nich satysfakcjonująca – różne metody rzutu pozwalają na osiągnięcie innego wyniku. Natomiast zaawansowani oszuści wykorzystują również przeważone kości lub szlifowane boki – z takimi osobami

jednak nie polecamy grać, ponieważ nie grają oni dla przyjemności, ale zaspokojenia chęci bycia lepszym. Jednak wieże do kości używane są również z powodów bardziej pozytywnych – jeśli gra z Wami osoba starsza lub małe dziecko (nawet niekoniecznie w RPG – wieże do kości przydatne są również przy zwykłych grach planszowych), którzy nie posiadają już lub jeszcze możliwości wykonania pełnego rzutu, to będą czuły się bardziej zaangażowane, jeśli w jakiś sposób będą mogły rzutu dokonać samodzielnie.

Jakie są rodzaje wieży do kości?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe warianty wież: drewniana, drukowana 3D.

pporiginal_524dc447129ad1db70629e0e1fed609e-jpg.jpg

  • Wieże drewniane

 Wykonane najczęściej z drewna brzozowego, dębowego i świerkowego, nadruki zazwyczaj wypalane. Odpowiednia impregnacja i przygotowanie drewna zapobiega jego rozkładowi, a odpowiedni szlif pozwala na wyjątkowo gładką powierzchnię. Wieże wykonane z drewna charakteryzują się wytrzymałością, solidnością i nietuzinkowym wyglądem.

pporiginal_83e0c558ca2967b4c81e1ae625adf49d-jpg.jpg

  • Wieże drukowane 3D

 Pozwalają na większą gamę kolorów i wzorów niż wieże drewniane, jednak są bardziej podatne na uszkodzenia. Druk 3D pozwala na nieskończoną ilość wzorów i wersji wieży – jednak jeśli chce się zakupić model drukowany na życzenie, to należy liczyć się z kosztem zakupu pliku (jeśli nie posiada się umiejętności w grafice 3D) i druku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wieży do kości?

Wybierając wieżę, zwróć uwagę na cztery rzeczy – ile w Twoich kampaniach rzuca się zazwyczaj kości w jednym momencie, wykorzystane materiały, czy wieżę można złożyć oraz – jej wygląd, ponieważ nikt nie będzie chciał używać czegoś, co tak naprawdę mu nie pasuje wizualnie.

  • Ilość i wielkość rzucanych kości

Ważne przede wszystkim, jeśli jesteś zwolennikiem rzucania wielu kości równocześnie – ponieważ tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kości wrzucać po kolei. Jeśli olbrzymie kości są u Ciebie częstymi gośćmi, warto sprawdzić, jakie wymiary mają otwory wieży, ponieważ zaklinowana kość może być niemiłym doświadczeniem. Jeśli lubisz, kiedy każdy z twoich graczy rzuca równocześnie – wielkość samej wieży i otworu również będą dla Ciebie kluczowe.

  • Wykorzystane materiały

Wieża może być zbudowana z drewna lub plastiku – to ustaliliśmy już wcześniej, ale warto sprawdzić, czy znajdują się tam materiały dodatkowe – jak filcowy spód lub materiałowa część tacki – nie tylko zabezpiecza kości, ale również wygłusza hałas, który w przypadku nocnych sesji może być irytujący dla innych domowników, współlokatorów lub sąsiadów.

  • Czy wieżę można złożyć

Jeśli w twoim mieszkaniu lub domu wiele miejsca nie ma, a w RPG grasz sporadycznie, to warto upewnić się, że wieżę można złożyć. W przypadku większości wież drewnianych nie powinno być to problemem – o ile nie wymagają kleju, to drukowane 3D mogą okazać się Twoim przeciwnikiem. Jednak kiedy posiadasz wystarczająco miejsca, to wieża sama w sobie stanowi bardzo dużą i ładną dekorację – zwłaszcza, że oddaje Twoją pasję i zainteresowania.

  • Wygląd

Chociaż nie powinniśmy oceniać książki po okładce, to wieża nie obrazi się, jeśli wybierzesz jej koleżankę, którą uważasz za ładniejszą. RPGowe dodatki to niemały wydatek, dlatego warto być usatysfakcjonowanym i pewnym tego, co się wybiera. Wieże mogą różnić się od kolorów po kształty i wzory, a nawet formy – każdy znajdzie coś dla siebie; nie warto się spieszyć.

pporiginal_4372aade1086176b30dfe683ce51469d-jpg.jpgDla kogo jest wieża do kości?

Dla każdego.

Naprawdę! Niezależnie od twojego wieku, zaawansowania w RPG-ach czy twojej roli w sesji – Mistrz Gry czy gracz, będziesz z wieży do kości zadowolony! Nie tylko urozmaici rozgrywkę, nada klimat czy zapobiegnie oszustwom – będzie po prostu fajnym dodatkiem do kolekcji i rozbudzi w Tobie miłość do RPG-ów na nowo!

Gdzie kupić wieżę do kości i dlaczego zrobić to na RGFK?

Każdy lepszy sklep oferujący artykuły do RPG-ów będzie posiadał je w swojej ofercie. Jednak my możemy powiedzieć, że produkty dostępne w naszym sklepie cechuje niezawodność, wytrzymałość i znakomite parametry. Każda z naszych wież jest dokładnie sprawdzona przed wysyłką, a materiały wykorzystane do ich produkcji są najwyższej jakości. Jeśli szukasz niezawodnego towarzysza w RPG-ach, który zachwyci Cię swoim wyglądem (każda z naszych wieżyczek posiada specjalnie zaprojektowany, ekskluzywny dla naszego sklepu nadruk!) i pozwoli na długie dnie grania bez oznak zmęczenia – zdecyduj się na zakup wieżyczki z naszej oferty!

Dodaj komentarz