Ładowanie…

Co w kościach gra – czyli dlaczego tak naprawdę potrzebujesz kości w dobie Internetu?

projekt_bez_tytulu_5.png

Raczej każdy w swoim życiu chociaż raz rzucił kostką. Nic specjalnego, kwadratowy kawałek plastiku z małymi wypustkami, które ktoś postanowił nazwać oczkami. Doskonale znasz ten temat i zastanawiasz się, dlaczego to mówię, skoro tak naprawdę czytasz to, żeby dowiedzieć się jakie kości będą najlepsze dla ciebie i twojej kampanii w tym RPG-u, o którym wszyscy teraz mówią.

Rola kości zależy od systemu, ale tak naprawdę to ich zadanie sprowadza się do podstawowych czynności jak rzucanie zaklęć, używanie broni, przekonywanie postaci pobocznych, otwieranie zamkniętych drzwi… generalnie do wszystkich czynności, które pozwalają osiągnąć znaczący postęp w kampanii. Dlaczego nie lepiej korzystać z internetowych stron losujących? Ponieważ wtedy cała rozgrywka skupiłaby się na telefonach, co niszczy immersję i interakcję graczy.

 

Co tak naprawdę znajduje się w zestawie kości?

Kości! Naprawdę! Czasem razem z woreczkiem, ale na pewno otrzymasz kości. Zazwyczaj są to zestawy zawierające siedem podstawowych kości (k4, k6, k8, 2xk10, k12 i k20). Czasem trafisz na zestawy z ośmioma, dwunastoma kośćmi. Lub jeszcze większą ilością – ale w opisie produktu zazwyczaj powinny być oznaczone kości, które są w danym zestawie. Jeśli nie ma, to możesz sprawdzić zdjęcie. Jeśli jednak nie ma ani zdjęcia, ani opisu – poszukaj kości gdzieś indziej.

 

projekt_bez_tytulu_2.png

 • k4 – kość, której nikt nie lubi. (Nie)słusznie. Z powodu swojej budowy ciężko jest ją zmusić do logicznego turlania się, jednak skoro ktoś postanowił, że jest konieczna, to jest. Najczęściej wykorzystywana jest do mierzenia obrażeń zadanych przez słabsze bronie lub zaklęcia.
 • k6 – każdy wie, jak wygląda k6, nawet jeśli nie wie, że tak się nazywa. To jest twoja typowa kostka! Kwadrat z sześcioma ścianami, o którym rozmawialiśmy na początku. Szybko się rzuca (czasem zbyt szybko, ponieważ może spaść ze stołu, jeśli jest to sytuacja emocjonalna) i daje ładne wyniki. Zazwyczaj.
 • k8 – ośmiościan, który jest skazany na próby ustawienia go na czubku przez graczy. Cierpi na ten sam problem co k4, ponieważ niezbyt podoba mu się toczenie na zasadach ustalonych przez kogoś innego.
 • k10 – zazwyczaj w zestawie zostaną znalezione dwie, ponieważ czasem trzeba wykonać rzut procentowy, a posiadanie go w formie dziesiątek podobno ułatwia cały proces. Jedna kość będzie numerowana od 0 do 9 (lub 1 do 10), a druga od 00 do 99.
 • k12 – dwunastościan, który jest twoim przyjacielem w zadawaniu dużych obrażeń dużą bronią lub silnym zaklęciem.
 • k20 – flagowiec i jedna z najbardziej rozpoznawanych kości w RPG-ach. Piękna k20, którą każdy uwielbia nawet jeśli wypadnie mu jeden, prowadzące do nieodwracalnej śmierci. Zaskakująco jest również największa.

 

Rodzaje kości ze względu na materiał, z jakiego zostały stworzone.

Jeśli jesteś już przekonany, że kości są przydatne (i immersyjne), to pewnie chciałbyś wybrać te najlepsze. Generalnie wybór kości sprowadza się do tego, które podobają Ci się najbardziej i ile jesteś w stanie na nie przeznaczyć. Jednak książki nie powinno się oceniać po okładce i wnętrze kości jest znaczące.

 

 

 • Kości akrylowe – czyli czym tak naprawdę różnią się od epoksydowych.

 

projekt_bez_tytulu_3.pngKostki akrylowe to kostki formowane, czyli najprościej mówiąc – materiał bazowy wlewa się do formy. Po jego wlaniu należy poczekać na ostygnięcie, aby zestalił się. Następnie kostki wyciąga się z formy i wykańcza – maluje cyfry, szlifuje i sprawdza, czy nie mają nigdzie żadnych spaczeń i uszkodzeń.

Akrylowe kostki są najbardziej popularne, produkowane na szeroką skalę w wielu kolorach, wzorach i typach. Często dedykowane danym RPG-om, ale rzadko sprzedawane razem z podręcznikiem.

 

Oprócz standardowych zestawów jednolitych czy kolorowych, kostki akrylowe można dostać również w formach transparentnych (przez kostkę przechodzi światło, istnieje możliwość spojrzenia przez nią) i fluorescencyjnych (świecących w ciemności po wystawieniu na działanie światła).

 

 

 • Kości epoksydowe – czyli żywica, która znalazła swoich miłośników na całym świecie.

 

projekt_bez_tytulu_2_1.pngKości epoksydowe są bardzo podobne do akrylowych – wagą i procesem tworzenia. Materiał bazowy również wlewa się do formy, jednak w formach zawarte są materiały wewnętrzne, powodujące zachodzenie reakcji chemicznej zmieniającej żywicę z formy ciekłej w stałą.

Największą popularnością cieszą się wśród osób poszukujących kości dostosowanych – w żywicy można zatopić kwiaty, brokat, konfetti. Nawet zęby. Chociaż niektóre firmy produkcyjne zajmują się wyłącznie epoksydowymi kośćmi, to pozostają one jednak nadal niszą osób prywatnych, tworzących je na zamówienie.

 

 

 • Kości metalowe – czyli najdroższe i niewątpliwie najskuteczniejsze.

 

projekt_bez_tytulu_1_1.png

Metalowe kości przetrwają wszystko, jednak trzeba liczyć się z ich kosztem. Są cięższe przez co rzuty nimi są pewniejsze, wyważone i… po prostu czujesz się dobrze, kiedy masz je w dłoni. Dodatkowo ich waga ogranicza odległość, na którą się potoczą, dlatego upadki ze stołu są rzadsze (chociaż tacka na kości może je wyeliminować całkowicie).

Ich największy minus? Nie nadepnij na nie. To trochę jak stanięcie na lego. Metalowe lego.

Wiesz już jakie istnieją kości, ale nie wiesz jakie wybrać? Kilka praktycznych porad.

projekt_bez_tytulu_4.png

Wybieranie kostek to w większości kierowanie się wizualnością, ale oprócz tego nie powinieneś zapominać o kilku rzeczach:

 • Skup się na tym, co jest dla ciebie najważniejsze – praktyczność, wytrzymałość czy wygląd.
 • Zwróć uwagę na to, czy będzie ci dany zestaw kości wygodnie używać – jeśli masz wadę wzroku (jak ja), to możesz zastanowić się nad kośćmi mniej wzorzystymi i bardziej wyrazistymi, ponieważ ciągłe proszenie kogoś o pomoc w przeczytaniu (lub narzekanie, że nie jesteś w stanie nic na tej kości zobaczyć) nie ujmie zabawy tylko tobie, ale również reszcie twoich znajomych.
 • Zastanów się, czy na pewno podobają ci się kości, które wybierasz. Nie ma bardziej rozgoryczającej i irytującej rzeczy niż rzucanie kośćmi, które ci się nie podobają. Swoimi kośćmi, które kupiłeś za swoje pieniądze. Chociaż okładka to nie wszystko, w kościach nie trzeba być filozoficznym i moralnym człowiekiem (ale nie kradnij kości ze sklepów) – weź te, które cieszą cię swoim wyglądem.
 • Jeśli to twój pierwszy zestaw kości i planujesz grać nim w wiele RPG-ów – nie decyduj się na zestaw dedykowany. Nie zawsze są droższe, ale mogą wytrącać cię z uwagi, jeśli grasz w Tajemnice Pętli kostkami z Divinity.

Gotowy wybrać kostki? No to w drogę!

Na rgfk.pl znajdziesz każdy typ kostek – akrylowe, epoksydowe i metalowe, dlatego nie musisz daleko szukać. Jeśli podczas oglądania którychkolwiek – lub nawet teraz – masz pytania, na które chciałbyś poznać odpowiedź – daj nam znać w wiadomości – postaramy się wyjaśnić wszystkie twoje wątpliwości! 😀

Dodaj komentarz