Ładowanie…

Gry planszowe i ich rodzaje – co musisz wiedzieć?

monopoly-board-game-on-brown-wooden-tabletop-776654.jpgNa pytanie o pierwsze skojarzenie z grami planszowymi, większość osób odpowie „chińczyk” lub „monopol”. Oczywiście temat jest o wiele bardziej złożony. Na współczesny rynek planszówek składają się zróżnicowane gatunki, zasady i mechaniki. Dlatego każda gra może być zupełnie innym doświadczeniem. Znaczenie ma także to, do kogo skierowany jest dany tytuł. Większość osób zna podstawowy podział na gry dla dzieci i te przeznaczone dla dorosłych. Jednak wiek nie jest jedyną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę. Co jeszcze powinieneś wiedzieć, zanim rozpoczniesz swoją przygodę z planszówkami?

 

Podział gier planszowych

Eurogry

Określane również jako gry w stylu niemieckim. Wyróżnia je ograniczona losowość, dlatego na przebieg rozgrywki wpływają przede wszystkim decyzje podejmowane przez graczy. Zasady eurogier są dość proste i nie wymagają częstych interakcji między uczestnikami. Występuje w nich rywalizacja, lecz nie w formie bezpośrednich ataków, a raczej walki o surowce lub pola na planszy. Ich najważniejszy aspekt to mechanika, znacznie mniejsze znaczenie ma temat i przedstawiony świat.

Ameritrash

Czyli tzw. gry planszowe w stylu amerykańskim, w których główną rolę odgrywają fabuła, nastrój i tematyka. Ameritrash umożliwiają graczowi wybór frakcji, bohatera i jego indywidualnych zdolności. Sam przebieg rozgrywki jest losowy, opiera się na rzutach kośćmi lub dociąganiu kart. Reguły w ameritrash bywają dość skomplikowane, głównie ze względu na dużą warunkowość i zmienność zasad. Wszystko to buduje silną interakcję wśród graczy.

Hybrydy

Wszystkie tytuły, których nie da się jednoznacznie zakwalifikować do którejś z powyższych kategorii. Hybrydy powstały w wyniku intensywnego rozwoju gier. We współczesnych planszówkach coraz częściej łączy się wyraźnie zarysowaną tematykę (jak w ameritrash) z mechanikami znanymi z eurogier. Właśnie dlatego powyższy podział zwykle nie jest brany pod uwagę przez producentów i właścicieli sklepów z grami. Zdecydowanie częściej mówi się o rodzajach, które przedstawiamy w dalszej części artykułu.

6dcd8600420f94898453e1adcead.jpg

Planszówki dla dzieci i całej rodziny

Jednym z najczęściej poszukiwanych typów gier są gry dla dzieci i pozycje uniwersalne, skierowane do niemal każdej grupy wiekowej. Tytuły przeznaczone dla najmłodszych mają proste zasady i zawierają elementy edukacyjne. Zazwyczaj służą do tego, aby uczyć i bawić jednocześnie. Nieco innym typem są rodzinne gry planszowe. Ich najważniejszą zaletą jest uniwersalność – rodzinna planszówka ma bawić zarówno dzieci, jak i dorosłych, dawać szansę na wygraną osobom doświadczonym oraz początkującym. Takie tytuły cechują się prostymi zasadami, częstymi interakcjami między uczestnikami oraz dość szybkim tempem rozgrywki, jak np. w kooperacyjnym, bajkowym memory Potwory do szafy.  

 

Gry imprezowe i kooperacyjne

Jeżeli zależy Ci na integracji z pozostałymi uczestnikami zabawy, z pewnością zainteresują Cię gry planszowe imprezowe i kooperacyjne. W tym pierwszym przypadku mówimy o tytułach, w których liczy się zręczność, szybkość lub spostrzegawczość. Gry towarzyskie wyróżnia też wysoki stopień losowości, dzięki czemu każdy może odnieść zwycięstwo.

 

Gry planszowe kooperacyjne, podobnie jak imprezowe, opierają się na interakcji z pozostałymi uczestnikami. Jednak ich najważniejszym aspektem jest współpraca. Gracze wspólnie dążą do określonego celu, konsultują podejmowane decyzje, rozważają najlepszą strategię i pomagają sobie nawzajem. To bardzo dobra opcja zarówno na imprezę, jak i na planszówkowy wieczór z rodziną czy znajomymi.

 

Gry planszowe ekonomiczne i strategiczne

Wśród starszych graczy dużą popularnością cieszą się również te tytuły, w których trzeba nieco bardziej ruszyć głową. Zaliczają się do nich m.in. gry ekonomiczne, czyli symulujące zarządzanie gospodarką lub jakąś częścią rynku. Polegają na rozwoju produkcji, inwestowaniu i prowadzeniu handlu. Losowość ogranicza się tutaj do minimum, wszystko zależy od podejmowanych decyzji. Idealnym przykładem planszówki z tej kategorii jest pięknie zaprojektowana Genua, w której wcielisz się w rolę genueńskiego kupca.

Chcesz wykazać się zdolnościami taktycznymi i umiejętnością logicznego rozumowania? Sięgnij po strategiczne gry planszowe. Wymagają myślenia „kilka tur do przodu”, przez co są nie tylko źródłem rozrywki, ale też dobrym treningiem dla umysłu. Można zawierać w nich sojusze, podbijać nacje pozostałych graczy, niweczyć ich plany, prowadzić zaciekłą, militarną rywalizację. Wśród polecanych gier strategicznych wymienia się najczęściej takie tytuły jak Neuroshima HEX 3.0, Catan: Osadnicy z Catanu, czy Civilization Sida Meiera.

Bardzo rozbudowaną sekcją w sklepie rgfk.pl są również gry planszowe fantasy, łączące w sobie zarówno losowość, jak i rozgrywkę opartą na strategii. Oferują przemyślany, fantastyczny świat, pięknie wykonaną zawartość pudełka i wciągającą przygodę. Wszystko to znajdziesz np. w legendarnym już tytule Talisman: Magia i Miecz.

 

Jak wybrać odpowiednią planszówkę? 

Możliwe, że przedstawione powyżej informacje tylko zwiększyły zamęt w Twojej głowie i nadal nie wiesz co wybrać. Dla ułatwienia przedstawiamy 3 najważniejsze zasady kupowania gier bez prądu:

  1.   Zwróć uwagę na wiek i liczbę graczy – gdy zamierzasz grać z całą rodziną, również tą małoletnią, postaw na planszówkę rodzinną lub kooperacyjną dla minimum 3-4 graczy. Jeżeli jednak nie masz wokół siebie zbyt wielu chętnych, a najczęstszym towarzyszem do grania będzie Twój partner, przyjaciel, siostra czy brat, wybierz tytuł dwuosobowy. Informacja na temat minimalnego wieku i liczby graczy znajduje się zawsze na opakowaniu gry.
  2.   Upewnij się, że poziom trudności nie jest zbyt niski lub zbyt wysoki – wybór poziomu zależy od Twojego doświadczenia, umiejętności i tego, z kim zamierzasz grać. Dlatego zanim kupisz planszówkę, zapoznaj się wstępnie z zasadami rozgrywki, przejrzyj filmiki na YouTube, poczytaj opinie w Internecie. Oczywiście czasem dobrze jest postawić na coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się trudne. Często wystarczy kilka tur, aby zrozumieć pozornie skomplikowane zasady. Warto podejmować takie wyzwania, zwłaszcza w przypadku gier ekonomicznych, strategicznych i kooperacyjnych.
  3.   Postaw na temat, który Cię interesuje – na rynku istnieje już tak wiele ciekawych motywów i tematów gier, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Producenci oferują tytuły nawiązujące m.in. do fantastyki, postapokalipsy, filmów, bajek, seriali, wojny, horroru, a nawet wydarzeń historycznych. 

 

Dodaj komentarz