Ładowanie…

Praktyczne i stylowe tacki na kości – dlaczego warto z nich korzystać?

Każdy wielbiciel planszówek dobrze wie, że rzucanie kośćmi bywa problematyczne. Kostka może spaść ze stołu i potoczyć się do zakamarków, z których trudno ją wyciągnąć. Czasem dostanie się w takie miejsce, że trzeba nieźle się nagimnastykować, aby dojrzeć, co wypadło. Poza tym rzucanie na twardej powierzchni sprawia, że kości szybciej się niszczą. Odpowiedzią na ten problem są praktyczne tacki gumowe, skórzane lub drewniane. Dlaczego warto z nich korzystać i czym różnią się poszczególne modele?

 

Tacki na kości RPG i do planszówek – zastosowanie

To dość niepozorny i niewielki gadżet, którego zalety doceni każda osoba lubiąca planszówki, karcianki, czy papierowe RPG-i. Rzucanie kośćmi na płaskiej powierzchni powoduje nie tylko ich uciążliwe spadanie (np. z krawędzi stołu), ale sprawia również, że łatwiej jest je zgubić i zniszczyć. Poza tym niektóre osoby irytuje dźwięk towarzyszący rzutom, a odpowiednia tacka skutecznie go wytłumi. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy prowadzimy rozgrywkę nocą i nie chcemy przeszkadzać pozostałym domownikom.

Korzyści z używania tacek do kości jest naprawdę wiele. Oto 5 najważniejszych:

  • Tłumią dźwięki. Mają specjalną powierzchnię tłumiącą odgłosy, zwykle gumową lub aksamitną. Dzięki tacce gra nocą i w pobliżu innych osób, które wymagają ciszy, nie stanowi problemu;
  • Ułatwiają wykonywanie rzutów. Zapobiegają wypadaniu kostek poza krawędź. Specjalnie wykonane narożniki i ścianki powodują, że kości nie uciekają poza obręb tacki;
  • Umożliwiają grę w każdych warunkach. Można korzystać z nich w podróży np. samochodem, pociągiem czy samolotem;
  • Chronią kości przed uszkodzeniami. Sprawiają, że kostki gładko toczą się po powierzchni, przez co mniej się ścierają;
  • Zdobią stół. Estetycznie wykonane tacki mogą być stylową dekoracją stołu podczas każdej gry planszowej, karcianej i sesji RPG.

 

Jak wybrać odpowiednią tackę na kości?

Oczywiście produkt produktowi nierówny. Wszystkie wymienione powyżej korzyści uzyskamy dopiero wtedy, gdy wybierzemy tackę dobrej jakości. Nie każda z nich zapewni nam dostatecznie gładką, a jednocześnie wygodną w użytkowaniu powierzchnię. Poza tym jedne lepiej, a inne nieco gorzej tłumią dźwięki. Zależnie od tego, jakie cechy tacki do kości są dla nas ważne, możemy wybierać pomiędzy produktami wykonanymi z różnych tworzyw.

W ofercie producentów dostępne są modele z sześcioma, jak i czterema narożnikami, zarówno większe i mniejsze, a także o bardziej prostokątnym, kwadratowym, lub zaokrąglonym kształcie. Opcji jest naprawdę dużo!

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, aby ich powierzchnia nie była chropowata i zbyt twarda. Spowoduje to szybsze ścieranie się kostek. Po drugie, tacka musi mieć charakterystyczny kształt, który zapobiegnie wypadaniu kości poza jej obręb. 

W gumowych i skórzanych wersjach, w narożnikach umieszcza się też specjalne, plastikowe napy, które pozwalają:

  • złożyć tackę w woreczek do przechowywania kości i trzymać je bezpiecznie w jednym miejscu;
  • złożyć płaską matę na pół i np. schować ją do torby lub pudełka z grą.

Jednak najważniejszym wyznacznikiem przy zakupie powinien być dla nas zaufany, sprawdzony producent. Ważne, aby tacka była wykonana z trwałych materiałów. Dzięki temu utrzyma kostki w jednym miejscu i dostatecznie wygłuszy dźwięki, a także przetrwa całe lata w niemal idealnym stanie.

 

Rodzaje tacek do kości – drewniane, gumowe i skórzane

W sklepie rgfk.pl znajdują się trzy rodzaje tacek RPG: drewniane, gumowe i skórzane.

opera_zrzut_ekranu_2020-09-11_194143_rgfk-pl.png

Wielu graczy wybiera modele gumowe, głównie ze względu na ich łatwą dostępność i stosunkowo niską cenę. Tego typu tacki wykonuje się z elastycznego materiału gumowo-neoprenowego. Stanowią doskonały wybór dla osób, które wymagają wysokiego poziomu wygłuszenia dźwięków i chcą trzymać swoje kostki w jednym miejscu. Jak już wspomnieliśmy, sporo z nich to produkty 2w1, posiadające plastikowe napy. W ten sposób można je złożyć na pół i w niewielki woreczek. 

Podsumowując, tacki gumowe są dość trwałe, lekkie i łatwe w transportowaniu. Przydają się zwłaszcza podczas podróży.

 kopera_zrzut_ekranu_2020-09-11_194239_rgfk-pl.jpg

Drugi popularny rodzaj to skórzane tacki na kości. W ich przypadku możemy liczyć na bardzo wysoką wytrzymałość. Doskonale się prezentują i podkreślają klimat gier, nawiązując do średniowiecza, fantastyki, kosmosu, czy postapo. Podobnie jak modele gumowe, tak i te skórzane cechują się dobrym wygłuszeniem dźwięku toczenia. Są wyściełane aksamitem, co nie tylko sprzyja cichym rzutom, ale i powoduje, że elegancko się prezentują. 

Zazwyczaj można je rozkładać, tworząc płaską matę, ale nie posiadają opcji składania w woreczek na kości.

 kopera_zrzut_ekranu_2020-09-11_194255_rgfk-pl.jpg

Trzeci typ, czyli modele drewniane, to zupełnie inna bajka. Stworzone z myślą  o wprowadzeniu dodatkowej atrakcji podczas gry, zostały wyposażone w specjalny miotacz do kości. Sprawiają, że wykonywanie rzutów dostarcza jeszcze więcej zabawy i niezapomnianych emocji.  

Drewniane tacki na kości to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów i wielbicieli nietypowych akcesoriów. W naszej ofercie dostępne są m.in. modele w formie zamku, twierdzy, Aten, wyposażone w specjalne miotacze pod postacią kuszy, młota, czy katapulty. Każdą tackę można samodzielnie złożyć, korzystając z dołączonej instrukcji, co stanowi kolejną, dodatkową atrakcję. Wszystko to sprawia, że ten wyjątkowy gadżet to jeden z najlepszych pomysłów na prezent dla gracza.

 

 

 

 

Wyjątkowe nadruki i kolory dla jeszcze lepszych wrażeń

kkoriginal_0a349b24d597be0fa7ef081a36378670.gif

Tacki do kości mają wiele zastosowań. Poza praktycznością cechuje je również świetny, przemyślany design i kolorystyka. Większość z nich nawiązuje bezpośrednio do klimatu konkretnych gier, np. skórzane do postapo i fantastyki, drewniane do planszówek rozgrywających się w średniowieczu i starożytności, a gumowe z nadrukiem galaktyki – do kosmicznych gier bitewnych. Ich styl może odzwierciedlać także charakter i zainteresowania właściciela, podkreślając jego związek z konkretnym tytułem czy gatunkiem. 

Tacki na kości są często piękne, a przy tym solidnie i starannie wykonane. Trzeba jednak pamiętać, że dobra jakość wyróżnia tylko produkty pochodzące od zaufanych, sprawdzonych firm. 

Dodaj komentarz