Ładowanie…

Kości do gry na przestrzeni wieków – czyli ich historia produkcji i różnice

Gdzie i kiedy po raz pierwszy pojawiły się kości?

Chociaż kości zostały uznane za najprawdopodobniej najstarsze z narzędzi wykorzystywanych do czerpania rozrywki, to ich dokładne pochodzenie jest nieustalone. Odnaleziono je bowiem w grobowcach egipskich i kryptach indyjskich.


Tymczasem według Sofoklesa to Palamedes wpadł na pomysł gry w kości podczas oblężenia Troi. Natomiast Herodota uważał, że za ich powstanie odpowiadali Lidyjczycy, lud z Azji Mniejszej. Tak zwana „gra indyjska” jest również opisana w Rigwedzie, jednym ze świętych pism hinduizmu. służyły one tam jako podstawa staroindyjskiego mitu teogonicznego – sanskryckiej relacji o pochodzeniu świata, odnalezionej w eposie Mahabharata. Powstawanie świata ukazane zostało w tym utworze jako cztery rzuty kostką, z których każdy przyniósł słabszy wynik (tzw. koncepcja czterech wieków ludzkości, znana także m.in. starożytnym Grekom).

 

Istnieje teoria, że kostki powstały z praktyki przepowiadania przyszłości z użyciem kości kopytnych, potocznie zwanych haclami. Przedstawiciele arystokracji starożytnej Grecji bardzo często prowadzili nimi rozgrywki. Rzymianie przejęli ten zwyczaj, nazywając kości skokowe tali lub astragalami. Były one główną siłą napędzającą hazard w złotym wieku imperium. Podobnie jak obecnie starsze pokolenia drwią z gier i nowych rozrywek, tak dawnej Horacy pogardzał grą w kości, nazywając ją “szkodliwą rozrywką młodości”.

 

ppworlds-oldest-d20_640x-removebg-preview.png

Po pewnym okresie czasu, greckie i rzymskie tradycje przeniknęły do kultury i języków europejskich. W epoce średniowiecza gra w kości stała się jedną z ulubionych rozrywek rycerstwa. Istniały zarówno specjalne szkoły uczące wprawnej gry, jak i gildie „kościarzy”, które teoretycznie nie odbiegały zbyt wiele od obecnych grup RPG-owych (w praktyce jednak pozostawały zgoła inne).

 

Zastosowanie kości uległo zmianie dopiero w XX wieku. Odkryte nowe metody produkcji tworzyw sztucznych doprowadziły do tego, że powszechnie dostępne stały się kości w rozmaitych kolorach i wzorach, licząc od czterech do stu ścian. Dotąd narzędzie przede wszystkich hazardowe zyskało wiele nowych zastosowań wraz z rosnącą popularnością gier planszowych, bitewnych i fabularnych.

 

Jak obecnie wygląda produkcja kości do gier RPG?

Dawniej do produkcji kości wykorzystywano głównie kości, stąd pojawiła się ich nazwa. Później jednak zaczęto wykorzystywać drewno, metale i kamienie. W dzisiejszych czasach chociaż nadal można spotkać się z kośćmi drewnianymi i niektórzy twórcy mogą przyjąć zlecenie na wykonanie ich z prawdziwej kości, to jednak na rynku dominują kości akrylowe, żywiczne i metalowe.

 

Kości akrylowe wykonywane są przez wlanie materiału bazowego do formy. Następnie należy odczekać określoną ilość czasu na ostygnięcie i jego zestalenie. Po ukończeniu tego procesu kostki są wyciągane z formy, po czym zostają wyszlifowane, sprawdzone pod względem uszczerbków i namalowane zostają na nich cyfry.

 

Tak wykonane i zakończone kostki cieszą się największą popularnością, produkowane w wielu wariantach. Autorzy podręczników często decydują się na stworzenie kości dedykowanych danym systemom – takie sytuacje miały miejsce w przypadku dostępne u nas RPG Wiedźmin, gdzie swoje własne kostki otrzymał Geralt, Ciri, Yennefer, Jaskier czy Triss. Oprócz naszego rodzinnego flagowca, to zdobione ikonicznymi wzorami są również specjalne kości do Zewu Cthulhu.

 

Sytuacja w przypadku produkcji kości epoksydowych (żywicznych) jest identyczna prawie przez cały proces tworzenia. Podobnie jak w kostkach akrylowych dochodzi tutaj do przelania materiału bazowego do formy. Jednak w tym przypadku nie czeka się na ostygnięcie akrylu, a na zajście reakcji chemicznej zmieniającej żywicę z formy ciekłej w stałą. Chociaż podobne do siebie przy procesie tworzenia, to jednak cieszą się mniejszą popularnością wśród sklepów i hurtowni.

 

Jaki rodzaj kości przeważa w naszym sklepie?

W naszej ofercie znajdziesz głównie kości akrylowe i metalowe, chociaż okazjonalnie możesz trafić na ofertę z kośćmi żywicznym. Decyzja taka została spowodowana większą różnorodnością i popularnością kości wykonanych w taki sposób. Kolory tych kości są intensywniejsze i wyraźniejsze, a przy tym można wyróżnić typy kości jednolitych, wielokolorowych, pół i pełno transparentnych oraz fluorescencyjnych.

Tak duży wybór pozwala każdemu zainteresowanemu wybrać najlepsze kości dla siebie i swoich potrzeb – nie tylko ze względu na ich wygląd, ale również ilość ścian czy sposób numeracji.

 

Dodaj komentarz