Ładowanie…

Jak stworzyć postać w systemie Obcy? Pomożemy Ci poznać nowe oblicze horroru!

Wejdź w świat Obcego

Świat przedstawiony w grze fabularnej Obcy to nieprzejednane i niezbadane tereny. Ich eksplorację przeżyją jedynie najsprytniejsi oraz ci, którzy będą mieć po prostu najwięcej szczęścia. Ludzie w tym uniwersum zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo brutalna i bezlitosna jest rzeczywistość, dlatego często towarzyszy im strach, desperacja, czy poczucie pustki. W tym nieprzyjaznym i pełnym zagrożeń środowisku często pojawiającą się myślą jest – kto tak naprawdę jest tu obcym? Nieznane i śmiertelnie niebezpieczne istoty rodem z koszmarów? Czy zagubiony w tym wszystkim człowiek?

Realia gry

Nawet taki świat, który jest człowiekowi dobrze znany, nie jest dla niego życzliwy. Jak wygląda rzeczywistość w tej grze? Imperium Trzech Światów, na które składa się dawna Wielka Brytania, Japonia i kilka innych prężnie rozwijających się krajów, jest pionierem podboju kosmosu. O ten tytuł rywalizuje ze Zjednoczonymi Amerykami oraz Związkiem Narodów Postępowych. Jednak rządy nie mają tak wielkich wpływów, jak bezduszne i działające wyłącznie dla swojego dobra, korporacje. Do takiej grupy zaliczają się Weyland-Yutani, BioNational, czy Seegson. Życie w koloniach jest dalekie od utopijnych wizji roztaczanych przez tych, którzy posiadają władzę. Nieprzyjemne i niepokojące otoczenie nie sprzyja osadnikom, którzy często sami określają skolonizowane miejsca jako zapomniane przez Boga.

O czym pamiętać prowadząc grę fabularną Obcy?

Jako Matka Gry możesz zdecydować się na prowadzenie sesji w trybie filmowym – czyli jednostrzał – lub w trybie kampanii. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, musisz pamiętać o kilku elementach. Gra fabularna Obcy wymaga od Ciebie stworzenia wyjątkowego klimatu grozy. Przejmujące napięcie o życie postaci i pełne niepokoju oczekiwanie na to, co czeka na graczy za kolejnym zakrętem, będzie strzałem w dziesiątkę. Niebezpieczne są tam nie tylko bestie, ale także inni ludzie, androidy, czy samo środowisko terraformowanych planet. Drugim filarem udanej rozgrywki są dynamiczne, brutalne i mrożące krew w żyłach sceny akcji. Gra Obcy daje Ci duże pole do popisu w tej dziedzinie. W podręczniku znajdziesz rozbudowane tabele możliwych obrażeń oraz ewentualnych konsekwencji uszkodzenia sprzętu niezbędnego do utrzymania się przy życiu w kosmosie. Przy tym jednak zrób wszystko, aby zafascynować graczy wszechświatem. Postaw na drodze ich postaci starożytne artefakty, czy dziwne światy, a przekonasz się, że ciekawość przeważy strach i poprowadzi bohaterów ku przygodzie rodem z najgorszych koszmarów. 

Jak stworzyć postać w systemie Obcy?

W porównaniu do innych systemów, tworzenie postaci w grze Obcy jest stosunkowo proste. Możesz zdecydować się na grę człowiekiem lub androidem. Androidy są integralną częścią tego uniwersum. Choć wyglądają jak ludzie, to jednak działają zdecydowanie inaczej. Mając na uwadze mechanikę rozgrywki – takie postaci dostają na wstępie bonusy do cech i nie otrzymują punktów stresu. Niestety sporym minusem jest to, że nie mogą forsować testów umiejętności. 

 

1. Wybierz zawód swojej postaci

Pierwszym etapem tworzenia swojego bohatera jest wybór jednej z dziewięciu profesji. To nie tylko podstawa do stworzenia historii Twojej postaci, ale także szybka metoda na przyporządkowanie ról w grupie. Jakie opcje masz do wyboru?

 

Zawód Wiodąca cecha Wiodące umiejętności
Kolonialny marine siła walka wręcz, kondycja, walka dystansowa
Inspektor kolonialny spryt spostrzegawczość, walka dystansowa, manipulacja
Przedstawiciel firmy spryt komputery, spostrzegawczość, manipulacja
Dzieciak zręczność sprawność, przetrwanie, spostrzegawczość
Medyk empatia sprawność, spostrzegawczość, pomoc medyczna
Oficer empatia walka dystansowa, dowodzenie, manipulacja
Pilot zręczność pilotowanie, walka dystansowa, komputery
Robotnik siła ciężki sprzęt, kondycja, walka wręcz
Naukowiec spryt spostrzegawczość, przetrwanie, komputery

 

Gra fabularna Obcy bazuje na stereotypach, dlatego z łatwością uda Ci się określić swoje miejsce w drużynie. Wybór konkretnego zawodu determinuje to, jakie cechy i umiejętności będą najlepiej rozwinięte u bohatera. Z profesją łączy się również możliwość wyboru talentu zawodowego. 

 

2. Wydaj punkty na cechy

Każda postać w tej grze posiada 4 cechy, które określają jej zdolności. Są to siła, zręczność, spryt oraz empatia, między którymi możesz rozdzielić 14 punktów. Przydzielając je, musisz wziąć pod uwagę to, że jednej cesze możesz dać minimalnie 2 punkty, a maksymalnie 4. Więcej może mieć jedynie tzw. cecha wiodąca. Wyjątkiem w tej sytuacji są androidy, które po rozdaniu tej puli, otrzymują jeszcze +3 do dwóch wybranych przez siebie cech. Ponadto one mogą mieć aż 8 punktów w cesze, która jest wiodąca, oraz po 7 w każdej innej. 

 

3. Wydaj punkty na umiejętności

Zaraz obok cech, na karcie postaci zauważysz umiejętności. Te 12 atrybutów reprezentuje doświadczenie, wiedzę, czy zdolności Twojego bohatera. Tworząc swoją postać, masz do rozdania 10 punktów. Jak możesz je przydzielić? Maksymalnie 3 możesz wpisać do umiejętności, które łączą się z Twoim zawodem. Do pozostałych możesz przypisać wartość równą 1. Co w przypadku, gdy któraś będzie równa 0? Na nią także będziesz mógł wykonywać rzuty, jednak wykorzystując do tego wyłącznie wartość cechy, która odpowiada za tę umiejętność. 

 

4. Wybierz talent zawodowy

Kiedy już uzupełnisz statystyki swojej postaci, przejdź do zapoznania się z możliwymi talentami bohatera. Są to specjalne zdolności Twojej postaci, które sprawią, że będzie się zdecydowanie wyróżniała na tle innych. W podręczniku, który możesz kupić w naszym sklepie, znajdziesz informacje na ten temat. Każda z profesji ma przypisane 3 talenty, z których musisz wybrać jeden. Zdecyduj się na ten, który najlepiej będzie pasował do Twojej wizji.

 

5. Wybierz imię i nazwisko

Następnym krokiem jest wybór odpowiedniego imienia i nazwiska dla bohatera. Możesz zainspirować się propozycjami zamieszczonymi w podręczniku lub samodzielnie wymyślić takie, które trafią w Twój gust. 

 

6. Stwórz wygląd swojej postaci

Skoro postać jest już niemal całkowicie wyklarowana, określ jej wygląd. Przemyśl to, jak się ubiera, jaką ma figurę, czy cechy charakterystyczne. Przy tym warto wziąć pod uwagę wykonywaną profesję. 

 

7. Wybierz osobisty cel

Obcy to gra, w której, pomimo faktu, iż bawi się w grupie, każda z postaci powinna mieć jasno określony cel, który jest tajemnicą. Odgrywanie i poziom realizacji tego osobistego dążenia bohatera jest oceniane przez MG na końcu każdego aktu. Jeżeli temu podołasz, możesz otrzymać punkt fabuły. Wybierz jedną z propozycji z podręcznika lub naradź się z MG, aby wymyślić coś adekwatnego dla Twojej postaci. 

 

8. Wybierz kumpla i rywala

W przypadku, gdy wiesz już, jakie postaci pojawiają się w Twojej ekipie, postanów, która z nich zostanie Twoim kumplem, a która rywalem i zapisz to na karcie. Takie rozwiązanie będzie nie tylko przydatną wskazówką do odgrywania roli, ale również pomoże MG stworzyć dla graczy emocjonujące i atrakcyjne sceny. 

 

9. Wybierz ekwipunek i charakterystyczny przedmiot

Każda z profesji posiada proponowany ekwipunek, z którego musisz wybrać dla siebie dwie opcje. Oczywiście MG może też uznać za stosowne, aby zmodyfikować to według swojego uznania. Ponadto każda z postaci musi mieć charakterystyczny przedmiot. Powinien być to artykuł nieposiadający większych praktycznych funkcji, ale mówiący wiele o Twojej postaci. Może łączyć się z jej sentymentem, miłością, traumą, czy ambicją. 

 

10. Rzuć kością na ilość gotówki 

Ostatnim krokiem tworzenia postaci jest rzucenie kością sześciościenną, aby sprawdzić, ile gotówki może mieć przy sobie Twój bohater. Jej ilość jest różna, w zależności od wybranej wcześniej profesji.

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w grze fabularnej Obcy i  poznać ten mroczny, pełen niebezpieczeństw świat, koniecznie zaopatrz się w podręcznik do tego systemu, który posiadamy w asortymencie naszego sklepu. Oprócz dokładnej instrukcji prowadzenia rozgrywki znajdziesz tam trzymający w napięciu gotowy scenariusz – Ostatni Dzień Hope.

Dodaj komentarz