Ładowanie…

Czym są gry fabularne RPG?

Idea gier fabularnych

Pierwsza gra fabularna – Dungeons & Dragons – została wydana w latach 70. w USA. Od tego czasu powstała niezliczona ilość systemów fabularnych, zaczynając od fantasy, a kończąc na cyberpunku.  

Cała idea tych gier polega na odgrywaniu ról w wybranej historii, która prowadzona jest przez Mistrza Gry. Zebrana grupa ludzi bierze udział w rozgrywce, tworząc swoje postacie i prowadząc je w wymyślonym świecie. 

Mistrz gry nie jest najlepszym graczem… 

…a nawet w ogóle graczem nie jest. Mistrz gry to narrator całej opowieści. Tworzy ogólny scenariusz, który w czasie gry jest naginany przez działania graczy. Powinien bardzo dobrze znać system, którego reguły używane są w czasie rozgrywki. Pilnuje zasad, wciela się w postacie poboczne i decyduje o wydarzeniach. Czyli – krótko mówiąc – nie chcesz zajść mistrzowi gry za skórę!

 Co z graczami? 

Jako gracz nie masz żadnych większych obowiązków oprócz odgrywania roli, podejmowania decyzji i wypełniania swojej karty postaci. Ale gra będzie o wiele ciekawsza, jeżeli wczujesz się w swoją postać – przebierzesz się za nią (nie musi to być całe przebranie, już sam dodatek tj. nakrycie głowy nawiązujące do Twojej postaci będzie miłym akcentem). Próba zmiany charakteru, głosu, dodanie jakichś powiedzonek – to wszystko uczyni grę dużo bardziej atrakcyjną.  Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z podręcznikiem i światem gry. Nie musisz znać wszystkich zasad, ale podstawowe informacje nie zaszkodzą.  

A jeżeli o systemach mowa to warto wspomnieć o kilku z najlepszych gier fabularnych: 

Dungeons & Dragons – to nazwa, którą mogą kojarzyć osoby nawet kompletnie niezwiązane z grami fabularnymi. Tytuł kultowy. Gra fundament. Posiadająca mnóstwo edycji, dodatków oraz książek z fabułami dziejącymi się w jej świecie. Głęboko zakorzeniona w popkulturze. Pojawiła się w takich produkcjach jak np. “Stranger Things” czy “The Big Bang Theory”. Nic dziwnego – zasady nie są przesadnie skomplikowane, a świat rozbudowany i ciekawy. Kto nie chciałby grać jako Jan Paweł Druid?  

Neuroshima – znana również z gry planszowej „Neuroshima Hex!” oferuje akcję osadzoną w zniszczonych przez wojnę atomową Stanach Zjednoczonych. 5 września 2020 potężny system komputerowy zyskał świadomość, uznał ludzi za wrogów i sprowokował wybuch III wojny światowej, podczas której maszyny użyły arsenału chemicznego i biologicznego (broni nuklearnej użyli sami ludzie), zabijając znaczną część populacji USA oraz powodując śmiertelne skażenie ziemi, wody i powietrza. 

Cyberpunk 2020 – dzięki CD Projekt Red i ich Cyberpunkowi 2077 jest to ostatnio bardzo popularny temat. Cyberpunk jest dystopijną wizją przyszłości osadzoną w roku 2020. Jest to świat korporacyjnych zabójców, rockowych herosów i wypalających mózgi cyberhackerów. Świat najnowocześniejszych technologii i intensywnej akcji w mieście. Dodatkowo, po wydaniu polskiej gry, Mike Pondsmith, czyli twórca systemu, zdecydował się na wydanie aktualizacji do pierwotnego podręcznika. Gra „Cyberpunk Red” wypełnia fabularne luki pomiędzy oryginalnym podręcznikiem, a grą Redów.

Zew Cthulhu – gra czerpie garściami z motywów dzieł H.P. Lovecrafta, a szczególnie z mitologii Cthulhu. Gracze wcielają się w Badaczy Tajemnic – ludzi, którzy stykają się z napawającymi grozą mitami Cthulhu. Muszą rozwiązywać mroczne zagadki, odkrywać niezwykłe relikty, badać księgi oraz powstrzymywać niebezpieczne kulty. A do tego pilnować, by samemu nie popaść w obłęd! Popularność gry przyczyniła się do stworzenia wielu dodatkowych scenariuszy, nawet takich, które dzieją się w Polsce – Cienie Tatr oraz Horror nad Wartą.  

 Sesja – nie terapeutyczna 

Chociaż spotkanie z grupą dobrych przyjaciół może mieć podobne działanie jak sesja terapeutyczna, chodzi nam o zupełnie inne znaczenie słowa. W obu nie zapomnijmy jednak oddzielić fikcji od rzeczywistości!

Sesja jest spotkaniem z przyjaciółmi bądź obcymi osobami, z którymi wkroczysz w świat wyobraźni. Zwykle trwa kilka, a nawet kilkanaście godzin! Jednak nawet wtedy możecie nie zdążyć z ukończeniem wybranego scenariusza. Jeżeli nie masz przyjaciół, których interesuje taka forma rozrywki albo nie wiecie jak zacząć – nic się nie martw! W Internecie można znaleźć wiele grup poświęconych grom RPG, na których można się umówić na wspólne sesje. Jeżeli powstają problemy ze spotkaniem się, wynikające z np. dużej odległości, to można również umówić się online –służą do tego aplikacje i gry stworzone do tego, by imitować stół do gier fabularnych. Możesz użyć np. Roll20, Foundry czy Tabletop Simulator. Każdy znajdzie stół dla siebie.

Spotkanie na żywo można urozmaicić różnymi akcesoriami takimi jak maty do gier czy figurki graczy i przeciwników. Wyobraź sobie tylko. Rozkładacie mapę krainy, w której się znajdujecie i decydujecie, w którym kierunku ruszycie. Płacicie specjalnymi monetami, które wypełniają woreczki. Rzucacie pięknymi kośćmi, dopasowanymi do klimatu – tego nie da się zastąpić! W tle nastrojowa muzyka pasująca do danej lokacji w grze, mistrz gry ukryty za ekranem i już – znajdujesz się w innym świecie!  

Zdjęcia: Freepik