Ładowanie…

Gry RPG dla dzieci. Bawią, uczą i zwiększają pewność siebie

Chociaż gry RPG kojarzą się głównie z rozrywką dla nastolatków i dorosłych, na rynku nie brakuje pozycji skierowanych do najmłodszych graczy. To świetna odskocznia od klasycznych planszówek i karcianek, na rzecz czegoś, co rozwija nieco inny zestaw umiejętności. Co oferują gry fabularne dla maluchów? Jak sprawić, aby rozgrywka była satysfakcjonująca dla rodzica i dziecka? I wreszcie – który tytuł będzie najlepszy na początek?

Gra RPG pokazuje, jak radzić sobie z przeciwnościami losu

Zacznijmy od konkretów, czyli wskazania, dlaczego gry RPG to dobra opcja na spędzenie czasu z dzieckiem.

Gry fabularne pozwalają lepiej poznać malucha, zobaczyć, jak rozwiązuje konflikty, jak reaguje na sukcesy i porażki. Papierowe RPG to zabawa polegająca na opowiadaniu historii, w której uczestnicy pokonują stawiane przed nimi wyzwania. Dzieci uwielbiają wcielać się w różne postacie – co wyraźnie widać w zabawach, które same wymyślają. Dobry podręcznik RPG pozwoli przenieść ten rodzaj rozrywki na zupełnie nowy poziom!

Z pomocą gier fabularnych maluch uczy się, jak radzić sobie z przeciwnościami losu i wychodzić z trudnych sytuacji. Co więcej, RPG-i umożliwiają dziecku tworzenie własnego, wyidealizowanego obrazu siebie. Pokazują tym samym, kim chciałaby być Twoja pociecha, jakie cechy charakteru ceni najbardziej, dając Ci szansę na lepszy wgląd w jej osobowość.

Gry fabularne rozwijają wyobraźnię i poczucie własnej wartości

Oczywiście gry RPG to przede wszystkim podróż do krainy wyobraźni. Rodzic lub inna, wyznaczona osoba wciela się w postać narratora i opowiada historię. Głównym bohaterem opowieści jest dziecko. Narrator opisuje otoczenie, sytuacje, w których znajduje się dana postać, jej uczucia, wszystko to, co widzi i słyszy. Sam wciela się również w pozostałych bohaterów pojawiających się w fabule. Odgrywa ich role, prowadząc dialog z dzieckiem. 

Przebieg gry fabularnej uczy cierpliwości, radzenia sobie z porażkami, słuchania innych i komunikowania się z otoczeniem. Pokazuje, jak rozwiązywać konflikty bez przemocy, punktując takie cechy jak spryt, empatia i dyplomacja. Będzie więc doskonałym treningiem dla maluchów nadpobudliwych, nieśmiałych, czy mających problemy logopedyczne.

Dobrze poprowadzona rozgrywka, a walory edukacyjne

Gra fabularna wymaga rzucania kośćmi. Wynik rzutu pozwala na sprawiedliwą ocenę, czy coś się udało, czy też nie. Jest to dobra okazja do poćwiczenia czytania, pisania i liczenia (dziecko mówi, ile wyrzuciło, albo ile otrzyma po dodaniu +3 do celności). W fabule możemy zawrzeć również odniesienia do historii, przyrody, czy innej praktycznej wiedzy, którą chcielibyśmy „przemycić” do gry.

Warto również, aby przedstawione sytuacje niosły ze sobą jakiś morał. Może być to coś przyziemnego, jak np. korzyści wynikające z dzielenia się z innymi, sprzątania po sobie, czy coś bardziej wzniosłego, jak np. szacunek do innych bez względu na ich odmienność.

Dużym ułatwieniem w tworzeniu rozrywkowych, ciekawych, jak i wartościowych sesji są podręczniki RPG dla dzieci. Poniżej opisujemy dwa najczęściej polecane tytuły: Jagodowy Las i Mistrz Baśni.

Jak zacząć grać w RPG z dzieckiem? To proste!

Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni podręcznik RPG. Przed sesją musisz przygotować się do opowiadania historii – wcielisz się w Narratora, który na podstawie gotowego lub własnego scenariusza opowie o wydarzeniach spotykających bohaterów. Wykreujesz cały świat, opisując otoczenie, emocje postaci i sytuacje, w których wezmą udział. Zależnie od postawy uczestników i osoby Narratora, jeden scenariusz może przebiegać na wiele różnych sposobów. 

Za to gracze wymyślają swoich bohaterów – przypisują im konkretne cechy charakteru i wyglądu, wyposażają w ekwipunek, rozwijają ich umiejętności, podejmują decyzje.

W gry RPG możecie grać wszędzie. Wystarczą kości, podręcznik lub własna wyobraźnia, kartka papieru i coś do pisania. Ze względu na tak małe wymagania, poprowadzisz sesję w każdym miejscu – w domu, podczas podróży samochodem, czy w poczekalni u lekarza. To świetny sposób na zabicie czasu, a także idealna alternatywa dla tabletów i smartfonów!

302253_1.png

Jagodowy Las – nieskomplikowana gra RPG dla najmłodszych

Pierwszym polecanym tytułem RPG dla dzieci jest Jagodowy Las. Sugerowany wiek uczestników to 4+, jednak w opisie gry jest mowa nawet o trzylatkach. W Jagodowym Lesie gracze odgrywają role pomocnych krasnoludków. Są Strażnikami, pomocnikami ludzi, poszukującymi własnej, życiowej drogi.

Główną misją krasnoludków jest odkrycie, kim chciałyby zostać w przyszłości. W tym celu wykonują różne misje. W ramach rozgrywki walczą z dzikimi zwierzętami, pomagają osobom w potrzebie, organizują wyprawy po przedmioty potrzebne w wiosce, oswajają młode zwierzęta, podejmują decyzje dotyczące przyszłości Jagodowego Lasu, a także odbijają ważne lokacje z łap dzikich zwierząt.

  • Jagodowy Las to gra przeznaczona dla 2 do 6 osób od 4 roku życia.
  • Oprócz podręcznika, do rozgrywki będą potrzebne: papier, ołówki i kości sześcienne.
  • W rozdziale „Prowadzenie dzieciom” znajdują się przydatne sugestie i wskazówki.
  • Podręcznik zawiera piękne ilustracje i gotowe scenariusze – łącznie kilkadziesiąt pomysłów na misje.
  • Do książki dodano również trzy wzory kart postaci i zachwycające kolorowanki.

Mistrz Baśni – fabuła z fantastycznym klimatem

Druga rekomendowana gra fabularna dla dzieci to Mistrz Baśni. Tytuł ma wyjątkowe walory edukacyjne, dlatego zdobył główną nagrodę w kategorii Edukacja w XVIII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku. Według autorów, w gotowych scenariuszach znajdziemy nawet elementy bajkoterapii – narzędzia stosowanego przez psychologów do zwalczania dziecięcych lęków.

chlopcy-wszyscy.jpg

W Mistrzu Baśni maluchy wcielają się w wybraną postać: odważnego rycerza, ciekawskiego podróżnika, złotowłosą pieśniarkę, lub mądrą czarodziejkę. Przemierzają baśniowy, fantastyczny świat, pełen tajemnic i przeciwników. W Krainie Bohaterów przeżywają różne przygody, które wymagają od nich wykazania się sprytem, empatią, rzeczową argumentacją i podejmowania samodzielnych decyzji. Wśród przykładowych misji można wymienić pomoc Niewidzialnej Królowej, na którą rzucono klątwę, czy pokonanie złego Czarnoksiężnika.

  • Gra Mistrz Baśni jest przeznaczona dla 2 do 6 osób od 5 do 10 roku życia.
  • Poza podręcznikiem, do rozgrywki będą potrzebne: papier, ołówki i kości sześcienne.
  • Książka zawiera wprowadzenie edukacyjne i Kodeks Mistrza Baśni.
  • W środku znajdują się 4 obszerne, gotowe scenariusze i generator misji, czyli skarbnica pomysłów na kolejne przygody.
  • Podobnie, jak w Jagodowym Lesie, tak i tutaj dodano piękne kolorowanki.

Jagodowy Las czy Mistrz Baśni – co wybrać?

Jagodowy Las oferuje nieco spokojniejszą rozgrywkę, scenariusze zostały przystosowane do najmłodszych uczestników. W przypadku Mistrza Baśni mamy nieco bardziej zróżnicowanych bohaterów, przypominających tych, których możemy spotkać w większości gier komputerowych. Takie misje mają większe szanse, aby zainteresować nieco starsze, czyli 8 i 10-letnie dzieci.

Podsumowując – obie pozycje są warte uwagi. Każda z nich oferuje inne pomysły na dłuższą zabawę z wyobraźnią. Co więcej, do obu można dokupić dodatki, które urozmaicą rozgrywkę i wprowadzą zupełnie nowe, emocjonujące scenariusze.   

 

Dodaj komentarz