Maty i żetony do gier. Sposób na urozmaicenie każdej rozgrywki.

15.09.2020

 

Chciałbyś totalnie zatopić się w świecie gry i bez ograniczeń kreować jej przebieg? 

Sięgnijpo dedykowane akcesoria! Jedną z ciekawszych propozycji są maty – zarówno te customizowane, przeznaczone do konkretnych tytułów, jak i uniwersalne, na których rozłożysz niemal każdą grę. Kolejne polecane gadżety to żetony i znaczniki. Używane w bitewniakach, RPG-ach, print&play, czy prototypach gier planszowych, ułatwią wprowadzanie Twoich własnych modyfikacji.

 

Maty do gier fabularnych, bitewnych i planszowych

W pewnym momencie niemal każdy wielbiciel planszówek i gier RPG rozważa zakup dobrej jakości maty. Niektórzy sięgają po produkt customizowany, czyli dostosowany do ich ukochanego tytułu. Inni wolą wszechstronność i kupują uniwersalną matę do różnych gier. Niezależnie od tego, co wybierzesz, ten prosty gadżet pozwoli Ci kreować rozgrywkę w zupełnie nowy sposób! Poruszy wyobraźnię, a przy tym zaoferuje pełną swobodę przedstawiania myśli, historii i strategii.

 

Maty zmywalne. Doskonałe do sesji RPG

Zmywalne maty przydają się zwłaszcza do gier fabularnych, takich jak Warhammer Fantasy Roleplay, Savage Worlds czy Dungeons & Dragons. Ich wykorzystanie pozwala Mistrzowi Gry budować narrację i przedstawiony świat w bardziej widowiskowy sposób. Chociaż w tego typu tytułach wyobraźnia to podstawa, zmywalna mata pomaga graczom jeszcze lepiej zrozumieć wydarzenia, geografię i lokacje. Narrator może wyrysować i zaznaczyć na niej poszczególne miasta, jaskinie, tunele, czy kierunki podróży. 

 

Maty zmywalne dostępne na rgfk.pl wykonano z wysokiej jakości materiału winylowego PCV. W zestawach znajduje się mazak kredowy i ściereczka. Powierzchnia mat może być wielokrotnie zapisywana i zmazywana bez ryzyka uszkodzenia podłoża.

 

Co więcej, nasze produkty świetnie odwzorowują głębię kolorów i detali. Są zwijane, dzięki czemu łatwo jest je przechowywać i transportować. Po rozłożeniu zachowują płaską formę. Ich kolejną zaletą jest wyjątkowa trwałość – są w 100% odporne na ciecze i zalania. Nie musisz obawiać się o zniszczenie maty nawet przy wyjątkowo emocjonującej sesji.

 

 

Maty z nadrukiem do serii X-Wing i nie tylko

Drugi rodzaj mat to produkty ze szczegółowym, żywym nadrukiem, przeznaczone do gier planszowych, RPG i bitewniaków typu X-Wing. Niektóre mogą być przystosowane do konkretnych karcianek, np. Netrunnera, ze specjalnymi ramkami odpowiadającymi układowi kart. Jednak najpopularniejsze w tej kategorii są maty do bitewniaków.

Fani X-Wing korzystają z mat kompatybilnych z określonymi częściami serii. Mają do wyboru różne nadruki, np. przedstawiające pustynny krajobraz, gwiezdną przestrzeń kosmiczną, czy epicki widok na galaktykę. Wiele mat do X-Wing to modele dwustronne, np. z kosmosem i z powierzchnią planety widzianą z dużej odległości.

Gracze uważają, że rozgrywka ze specjalną matą oferuje wrażenia na zupełnie nowym poziomie. Ten prosty gadżet dodaje głębi i zapewnia większą satysfakcję z prowadzenia gwiezdnych pościgów.

Znaczenie mają też kwestie praktyczne. Mata zapobiega przypadkowym przesunięciom elementów gry, np. kart czy żetonów. Sprawdzi się więc nie tylko jako dodatek do X-Winga, ale przy dosłownie każdym innym tytule – od karcianek i planszówek, po tzw. pstrykanki. 

Oczywiście nie brakuje też dedykowanych produktów dla innych tytułów, np. nawiązujących do Cthulhu, klimatu fantasy, czy tajemniczej krainy kryjącej różne bogactwa 

 

Mata winylowa, gumowa czy lateksowa?

Oprócz tego maty do gier różnią się ze względu na tworzywo, z jakiego zostały wykonane. Tutaj rozróżniamy 3 główne typy:

  • Maty winylowe – w pełni odporne na ciecze i zalania, bezproblemowe w czyszczeniu. Ekonomiczna opcja dla osób szukających czegoś uniwersalnego, o wysokiej jakości i trwałości.
  • Maty gumowe – odporne na zagniecenia, tłumią dźwięk toczących się kostek. Są znane przede wszystkim z oficjalnych mat do Magic: The Gathering. Leżą płasko po rozłożeniu, można je prać i mają antypoślizgowe podłoże.
  • Maty lateksowe – dość cienkie, dlatego nie zajmują wiele miejsca po zwinięciu w rulon. Wykazują duża odporność na ciecze i zalania. Ich cechą szczególną jest satynowa powierzchnia, która delikatnie odbija światło. Podobnie jak modele gumowe, pozostają idealnie płaskie po rozłożeniu.

Must-have zaawansowanego gracza: mata + żetony do gier

Do mat można dobrać zestawy gumowych terenów 2D, przedstawiające lasy, kamieniska, toksyczne stawy, okopy, bagna, wzgórza, domy, mury, ruiny, mgłę, stawy, rzeki i różnego rodzaju przeszkody. Takie strefy pozwalają jeszcze lepiej oddać wygląd terenu, po którym poruszają się postacie. Z tego względu są powszechnie używane m.in. podczas mistrzostw świata w grach bitewnych.

Do pełni szczęścia brakuje tylko jednego – żetonów do gier. To klasyczny, niemal nieodłączny element wszystkich planszówek i karcianek.

Znaczniki ułatwiają i uprzyjemniają prowadzenie rozgrywki. Przydają się zarówno w tytułach bitewnych, RPG, print&play, jak i prototypach gier planszowych. Będą użyteczne wszędzie tam, gdzie zechcesz wprowadzić swoje własne modyfikacje do zasad. W połączeniu z matą, dadzą Ci ogromną swobodę planowania rozgrywki. 

Żetony dzielą się na proste, kolorowe lub bezbarwne kółeczka i na te nieco bardziej urozmaicone, o konkretnym kształcie lub z nadrukowaną grafiką. Przykładem mogą być drewniane znaczniki klas postaci przeznaczone do RPG-ów typu D&D czy Warhammer. Inne opcje to żetony w formie serc (mogą symbolizować np. punkty życia), koron, mieczy, macek ośmiornicy (w sam raz do sesji w Zew Cthulhu), smoków, oczu, czy słońc. Po większości żetonów dostępnych na rgfk.pl można pisać suchościeralnymi mazakami. Do czyszczenia wystarczy woda z mydłem lub cytrusowe środki czyszczące.

 

Daj upust swojej wyobraźni!

Poszczególne gry planszowe, fabularne i bitewne bazują na tym, co dzieje się w naszej głowie. Toczące się bitwy, pościgi, strategie i podejmowane decyzje – wszystko to odbywa się głównie w wyobraźni uczestników. Wprowadzenie specjalnych akcesoriów pozwoli Ci przenieść do rzeczywistości choć ułamek tych fantazji. Maty i żetony pomogą budować światy oraz historie, umożliwią szybsze tłumaczenie zasad i przyznawanie punktów. Będą również ogromnym ułatwieniem dla Mistrzów Gry, osób wprowadzających swoje własne zasady, a także dla świeżych, początkujących graczy. 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl