Ładowanie…

Star Wars X-Wing – Jak zacząć? Wskazówki dla początkujących

swz01_anc_slider.jpg

Lubicie gry taktyczne? Szukacie wciągającego tytułu dla dwóch osób? Jeżeli do tej pory nie graliście w X-Wing, jak najszybciej nadróbcie zaległości! To niezwykle popularna, dynamiczna gra figurkowa osadzona w uniwersum Star Wars. Jest pozycją obowiązkową dla fanów filmowej franczyzy, ale nie tylko. Na czym polega X-Wing? Jak zacząć? Co jest niezbędne do przeprowadzenia rozgrywki? W tym tekście omawiamy podstawowe zasady i najważniejsze elementy gry.

 

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… Czyli czym jest Star Wars: X-Wing

rebel_gra_figurkowa_x-wing_falcon_2.jpg

W X-Wing liczą się przede wszystkim umiejętności taktyczne i sprytne manewrowanie. Do rozpoczęcia rozgrywki potrzebujemy zestawu startowego pochodzącego z pierwszej lub drugiej edycji gry. Znajdziemy w nim m.in. 3 plastikowe statki, żetony, karty, kości, linijkę zasięgu, a także streszczenie zasad i rozbudowaną instrukcję.

Fabuła Star Wars: X-Wing jest osadzona w czasie wojny domowej, podczas której każdy gracz wciela się w dowódcę jednej z 7 frakcji (w pierwszej edycji są tylko 2 – Imperium i Sojusz Rebeliantów):

  • Imperium Galaktycznego dążącego do przejęcia kontroli nad kolejnymi planetami,
  • Sojuszu Rebeliantów lub Ruchu Oporu, które sprzeciwiają się dyktaturze,
  • Najwyższego Porządku, który powstał po upadku Imperium,
  • Szumowin, czyli grupy wolnych strzelców, łowców nagród i przestępców,
  • A także Republiki lub Separatystów.

Gracze rekrutują pilotów znanych z filmowego uniwersum, sterują myśliwcami, ulepszają  swoje maszyny za pomocą broni i akcesoriów. Wykorzystują unikatowe zdolności eskadr, co pozwala im prowadzić intensywne starcia z przeciwnikiem. Różnice występują nie tylko w przypadku jednostek, ale również pomiędzy statkami kosmicznymi – niektóre z nich pozwalają na agresywne manewry, podczas gdy inne umożliwiają jedynie łagodne skręty.

 

Dynamika i ogromne możliwości rozbudowy eskadry

Star Wars X-Wing to gra szybka, a przy tym emocjonująca. Wymaga zmysłu stratega, ale jej zasady nie są trudne do opanowania. Przy pierwszym kontakcie zachwyca zawartością pudełka, czyli pomalowanymi, bogatymi w detale statkami, dużymi kartami i specjalnymi kośćmi. Co więcej, po zakupie podstawki można (a wręcz trzeba!) uzupełniać swoją eskadrę o kolejne jednostki wsparcia. Chodzi tutaj o specjalne, liczne dodatki do X-Wing, takie jak nowe szwadrony myśliwców TIE oraz TIE Advanced, Sokół Millenium Lando Calrissiana, myśliwce frakcji Szumowin itd. Wybór jednostek jest naprawdę duży. Ich posiadanie pozwala uzyskać wyraźną przewagę nad przeciwnikiem i urozmaica każdą bitwę.

 

X-Wing: frakcje. Jaka na początek?

Ważną kwestią w X-Wing jest wybór frakcji. Oczywiście najlepiej byłoby wypróbować każdą po kolei, aby przekonać się, która będzie dla nas odpowiednia. Większość graczy uznaje, że Rebelia jest dość łatwa w prowadzeniu i posiada mocne, opancerzone okręty, przez co może być dobra na pierwszy raz. 

Imperium to frakcja trudniejsza w kierowaniu, ale wyróżniająca się dużymi obrażeniami i zwrotnością statków. Szumowiny łączą w sobie różne elementy, przez co jest to opcja dość nieprzewidywalna. Okaże się ciekawa zwłaszcza dla doświadczonych osób, które chciałyby spróbować czegoś innego niż to, co oferowała pierwsza edycja X-Wing.

 

Tworzenie armii – wybór formatu rozgrywki

5e20755941e0a78a592b9fe3ce32.jpg

Jeżeli mamy już jako-takie pojęcie, czym jest X-Wing, będziemy potrzebować pudełka z podstawową wersją gry i kilku ważnych informacji. Przed samym rozpoczęciem gracze wybierają format rozgrywki. System tworzenia armii opiera się na punktach – w zestawie podstawowym będzie to po 50-80 pkt na osobę, za to w formacie standardowym 200. Gracze tworzą i testują własne kombinacje kart oraz ulepszeń.

W drugiej edycji X-Wing można zdecydować się też na format starcia z kartami szybkiego tworzenia. Wówczas trzeba ustalić poziom zagrożenia dla każdej eskadry (zalecany poziom wynosi 3, gdy mamy jedynie podstawkę, a w formacie standardowym 8). Karty szybkiego tworzenia to dobra opcja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z grą. Poza tym istnieje jeszcze aplikacja X-Wing Squad Builder, która z założenia ma ułatwiać opracowanie własnej strategii. Jednak jest ona dość słabo oceniana przez użytkowników.

 

Ważne statystyki pilotów i statków

W grze mamy do dyspozycji m.in. karty pilotów i ulepszeń, zawierające wszystkie ważne informacje o eskadrach. W przypadku pilotów najistotniejsza jest inicjatywa, decydująca o kolejności ruchów i ataków. Odzwierciedla ona refleks, umiejętności, czasem też poziom szczęścia danej postaci. Najlepsi piloci atakują pierwsi, chociaż wykonują swój ruch na końcu.

Za to statki mają 4 ważne statystyki, na które warto zwrócić uwagę: kadłub, zwrotność, atak, oraz osłony. Znaczenie mają też akcje, które wykonuje każdy statek – niektóre myśliwce posiadają specjalne zdolności wymienione tuż pod opisem zdolności pilota.

 

Podstawowe zasady Star Wars X-Wing. Jak zacząć?

Znaczenie ma zarówno przewaga liczebna, statystyki, jak i dobra strategia, którą planujemy na podstawie tarczy manewrów dostępnej dla każdego statku. Rozgrywka dzieli się więc na fazę planowania, fazę systemową, oraz fazę walki. Rundę rozpoczynamy od zaplanowania ruchu. Gracze robią to jednocześnie i bez ujawniania swoich zamiarów drugiej stronie. Ich celem jest złapanie wroga we własnej strefie rażenia i zasięgu, a następnie oddanie perfekcyjnego strzału.

Po fazie planowania można przejść do fazy systemowej, pozwalającej m.in. na demaskowanie lub wystawianie min. Jeżeli jednak nasze statki nie mają takich możliwości, to od razu rozpoczynamy aktywację zaplanowanych wcześniej manewrów, a następnie wybranych akcji. Z reguły każdy gracz ma do dyspozycji tylko 1 akcję, która polega np. na namierzeniu wrogiego statku, wykonaniu beczki, czy ucieczce z pola rażenia przeciwnika.

 

Dodatkowe opcje w drugiej edycji gry

Druga edycja X-Wing została rozbudowana o interesujące nowości. Najważniejszą z nich jest możliwość korzystania z Mocy, mającej bezpośredni wpływ na poruszanie statkiem. Po wydaniu żetonu Mocy, nasz pilot wykonuje akcję wykraczającą daleko poza ludzkie umiejętności. W efekcie można zwiększyć jego celność lub szansę na przetrwanie. Jest to na tyle silny ruch, że dobrze jest zostawić go na odpowiednią chwilę – taką, w której będziemy pewni swojego sukcesu. Trzeba pamiętać, że z Mocy skorzystamy wyłącznie w przypadku tych pilotów, którzy są podatni na jej wpływ.

 

Podłoże do Star Wars: X-Wing. Dedykowane maty

W pudełku nie znajdziemy planszy, więc podłoże do gry trzeba zorganizować sobie na własną rękę. Obszar do grania w X-Wing nie może być śliski i powinien mieć kwadratowy kształt o wymiarach około 91×91 cm. Dlatego, jeżeli chcemy grać wygodnie i w różnych warunkach, najlepiej skorzystać z dedykowanej maty. 

W rgfk.pl oferujemy produkty od firmy playmaty.pl, z wysokiej jakości grafikami, nadrukowanymi na matowym, antypoślizgowym materiale. Łatwo się zwijają, są lekkie i dostępne w trzech wersjach: lateksowej (dwustronna, z satynową powierzchnią), vinylowej (odporna na wodę i łatwa w czyszczeniu) lub gumowej (odporna na zagniecenia, tłumi dźwięk kostek). Co więcej, nasze maty są dostępne w kilku wzorach do wyboru, jak np. Mata X-Wing 2 Wrzechświat czy Mata X-Wing Mroczna Strona, dlatego każdy znajdzie u nas idealną wersję kosmosu dla siebie. 

Dodaj komentarz