Ładowanie…

Gry z uniwersum H.P. Lovecrafta. Groza, obłęd i czarny humor!

 Zainteresowanie twórczością H.P. Lovecrafta to domena wielbicieli nieoczywistych horrorów. Wiele osób zaczytuje się w jego książkach, doceniając talent i geniusz autora. Inni nie znajdują w jego opowieściach nic dla siebie, odbijając się od trudnej do zrozumienia lektury. Stworzona przez niego wizja świata i wynikająca z niej mitologia, do dziś budzą dość skrajne emocje. Dlatego inspiracja Lovecraftem jest widoczna nie tylko w literaturze, ale również w wielu innych, znanych dziełach popkultury. W tym tekście przedstawimy wam sylwetkę pisarza, historię słynnego Cthulhu, oraz dwie dobre gry nawiązujące do tego mrocznego uniwersum.

39128704920_aa9e10bfcc_b.jpg

 

H.P. Lovecraft jako niekwestionowany mistrz grozy

  Howard Phillips Lovecraft urodził się w 1890 roku w Providence, w stanie Rhode Island. Był samotnikiem wychowanym w izolacji od rówieśników. Większość czasu spędzał na czytaniu książek z bogatej biblioteczki dziadka i pisaniu swoich własnych opowieści.

 Obecnie jest uznawany za ojca współczesnego horroru. Jego twórczość jest filozoficzna, a jednocześnie pełna grozy i nieoczywistych zagadnień. Nic w tym dziwnego – autor cierpiał na liczne fobie, w tym strach przed głęboką wodą i niebezpieczeństwem, które czai się na dnie oceanu (brzmi znajomo, co?). W efekcie stworzył przerażające powieści, popularne zwłaszcza wśród miłośników fantastyki grozy. Pośrednie i bezpośrednie nawiązania do jego dzieł znajdziemy m.in. u Stephena Kinga czy Andrzeja Sapkowskiego.

  Co więcej, stworzona przez niego mitologia stała się podstawą wierzeń okultystów. Do dziś na świecie działają wyznawcy autentycznie wierzący w historie opisane przez Lovecrafta. Sam autor naśmiewał się ztego typu teorii i podkreślał, że wykreowany przez niego świat jest wyłącznie literacką fikcją.

 

Cthulhu – najsłynniejsze monstrum Samotnika z Providence

spawn_of_the_stars_by_sofyan_syarief.jpg   Zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym motywem Lovecrafta jest postać Wielkiego Przedwiecznego, czyli legendarnego potwora Cthulhu. Co ciekawe, nie jest on ani najpotężniejszym, ani najbardziej bluźnierczym bogiem w mitologii. Mimo to stał się tematem licznych filmów, książek i gier, zdecydowanie wyprzedzając pozostałe, “lovecraftowe” monstra.

Cthulhu po raz pierwszy pojawił się w opowiadaniu Call of Cthulhu z 1928 roku. Jest istotą pochodzącą z kosmosu, a dokładniej z 23 mgławicy planety Vhoorl. To stworzenie o niepokojącym wyglądzie, stanowiącym połączenie: głowy ośmiornicy, smoczych skrzydeł, pazurów, macek na twarzy, oraz ludzkiej sylwetki.

 

Wielki Przedwieczny i Pan Snów

   Po przybyciu na Ziemię, potwór zapadł w swego rodzaju hibernację, ale wciąż wpływa na ludzi, nawiedzając ich sny i podsuwając koszmarne wizje. Z tego względu nazywa się go również Panem Snów. Pomimo dokładnego opisu tej postaci, autor zachęcał czytelników do samodzielnego wyobrażania sobie Cthulhu w dowolnej, przerażającej formie.

 Intrygujące, groźne monstrum spoczywające na dnie Pacyfiku, mogące pewnego dnia powrócić i zniszczyć nasz świat, silnie oddziałuje na ludzką wyobraźnię. Dlatego Wielki Przedwieczny stał się motywem wielu współczesnych dzieł popkultury – książek, filmów, gier i utworów muzycznych. 

 Na uwagę zasługuje również fakt, że wszystkie nazwy stworzone przez Lovecrafta są trudne do wymówienia. Jest to celowe działanie autora, którego celem było podkreślenie, że mamy do czynienia z dziwnym językiem pochodzącym z kosmosu. 

 

Zmierz się z Cthulhu, czyli gry warte polecenia

28d8654046159552943bb5097b2b.jpg

 Lekkim, przyjemnym i zabawnym tytułem nawiązującym do uniwersum Lovecrafta jest gra karciana  Munchkin Cthulhu. Fani serii Munchkin znajdą w niej sporo czarnego humoru, wartką akcję i przepiękne grafiki autorstwa Johna Kovalica. W grze można wcielić się w jedną z 4 postaci: Profesora Uniwersytetu Miskatonic, Badacza Tajemnic, Pogromcy Potworów i Kultysty Wielkich Przedwiecznych. Głównym cel naszego bohatera to przetrwać i ocalić swoją duszę, a przy okazji… nie wpaść w odmęty szaleństwa!

 Rozgrywka polega na polowaniu na Przedwiecznych, zbieraniu Skarbów, kart zwiększających poziom oraz przedmiotów jednorazowego użytku. Munchkin Cthulhu to tytuł, w którym nie brakuje komicznych sytuacji. Przykładowo, można atakować przeciwników nie tylko Tasakiem Zagłady, ale i… zlewem. Gra sarkastycznie podchodzi do mitologii Lovecrafta, nawiązując do pojawiających się w jego twórczości pentagramów (tutaj określanych jako Mistyczne Bazgroły), czy wizji, które nasz bohater osiąga po spożyciu alkoholu.

 

 

Zew Cthulhu. RPG z gęstą, mroczną atmosferą

 

 Druga propozycja to coś z zupełnie innej bajki – mowa o głośnej grze Zew Cthulhu: Księga Strażnika. Pełna charakterystycznej grozy, obłędu i przerażających momentów, pozostaje w głowie na długo po zakończeniu sesji. Narrator wciela się tutaj w rolę Strażnika Tajemnic, podczas gdy reszta uczestników rozwiązuje zagadki jako Badacze Tajemnic. Celem rozgrywki jest powstrzymanie mrocznych, mistycznych sił przed przejęciem kontroli nad światem.

 Zew Cthulhu (7 edycja) to wciągające RPG, które nie wymaga od uczestników znajomości uniwersum Lovecrafta. Z tego względu jest tytułem uniwersalnym. Skutecznie wzbudza niepokój i zainteresowanie niezależnie od tego, czy siedzimy w temacie. Odkrywanie poszczególnych tajemnic, detektywistyczne zgłębianie fabuły, czyhające na graczy niebezpieczeństwo – wszystko to sprawia, że gęsty klimat można wręcz kroić nożem!

  Zew Cthulhu to gra RPG nie bez powodu posiadająca ogromną, wierną społeczność graczy. Wyróżnia się m.in. kultowym już systemem oraz tajemniczą atmosferą rodem z seriali Stranger Things czy True Detective.

 

Gry fabularne dla wielbicieli Lovecrafta i nie tylko

   W asortymencie rgfk.pl nie mogło zabraknąć także urozmaicających podstawę dodatków do Munchkina, takich jak Munchkin Cthulhu 2 Zew Krasulhu i pozostałe części. W naszej ofercie znajdziecie również gotowe scenariusze uzupełniające podstawowy podręcznik gry Zew Cthulhu. Wszystkie są dostępne w polskiej wersji językowej. Za to prawdziwym pasjonatom RPG-ów polecamy metalowe monety (do wykorzystania np. jako realistyczne żetony), a także dedykowane ekrany z pięknymi ilustracjami i przydatnymi wykresami. 

Dodaj komentarz